Zvolte nejlepší strategii pro úspěšné zvládnutí TSP.
V průběhu představování jednotlivých subtestů jste si mohli všimnout různých narážek na celkovou strategii řešení. Jedná se o obecná pravidla, jejichž dodržování Vám sice samo o sobě nevyřeší žádný příklad, ale výrazně pomůže v celkovém kontextu testu. Řešit test tak, jak Vám přijde pod ruku, totiž není zdaleka optimální.
1. Objevte své silné stránky
A těmi začněte. Jde Vám kritické myšlení? Nehleďte na to, že je obecně nejdelší částí TSP a začněte jím. Nenechávejte si své silné stránky na konec. Dost možná Vám na ně už nezbude čas. Proč ztrácet drahocenný čas něčím, co byste stejně pravděpodobně vůbec nevyřešili? Jen se zaseknete, jak paní Zdena pod kořenem.
Alternativou tohoto pravidla je začít časově nejmíň náročným subtestem. Zpravidla se jedná o kulturní přehled nebo prostorovou představivost. Pokud zvolíte tuto možnost, musíte si být jistí, že Vás případný dílčí neúspěch (vyřešíte třeba jen dvě úlohy) neznervózní a nerozhodí pro zbytek testu. I tak pokračujte tím, co Vám jde nejvíce.
2. Mějte přehled o čase
Nestačí pouze rozpočítat si poměrně čas – 100 minut/60 příkladů. V TSP jsou příklady, které Vám zaberou času podstatně více, ale pokud si ho jste schopni vyšetřit, je velká šance, že je vyřešíte správně (částečně numerika, spíše pak analytika a kritické myšlení). Proto je dobré mít nadhled nad určitými typy úloh a vědět tak, kdy čas využít a kdy od úlohy raději odejít (a nechat si ji případně na konec).
3. Vyplatí se Vám tipovat?
Když už tipovat, tak ideálně vybírat jednu ze dvou možností (vyloučit z rozhodování 3 určitě špatné odpovědi). Pravděpodobnost je pak 50:50 a to už se vyplatí, no ne? Narovinu, ne vždy. Z hlediska statistiky ano, v dlouhodobém horizontu byste měli skončit v plusu (jelikož za správnou odpověď získáte celý 1 bod a za špatnou odečítáte pouze 0,25 bodu). Jenže jsme jen lidé a v procesu rozhodování hrají roli i jiné faktory. Prostě a jednoduše existují uchazeči, kteří skončí i v tomto případě v mínusu. Někdy i dost výrazně. Při přípravě proto sledujte jen svou vlastní statistiku – pokaždé, když budete tipovat, zaznamenejte si z kolika možností vybíráte a zda jste vybrali správně. Získáte tak mnohem přesnější vodítko.
4. Nenechte se rozhodit
Zachovejte chladnou hlavu. Stres je největší zabiják soustředění. Mějte na paměti, že ostatní jsou také nervózní. Odfiltrujte proto různé rozptylující faktory, jako je pokašlávání, posmrkávání atd. ostatních, které Vám budou zvedat krevní tlak. Test se snažte řešit v co největší psychické pohodě. Pro většinu z Vás to bude první zkušenost s takto dlouhým testem. Nenechte se proto rozhodit ani jeho 100 minutovým rozsahem. V rámci domácí přípravy proto test nekouskujte a připravujte se na něj jako na celek.
A jeden bonusový tip nakonec
Začněte s přípravou co nejdříve. TSP nejsou inteligenční testy a lze se na mě poměrně dobře připravit. Chce to ale věnovat přípravě čas. Pokud patříte do výrazné menšiny těch, kteří zvládají úspěšně řešit podobné testy bez větší námahy, pak Vám gratuluji. Vy ostatní nehledejte výmluvy a začnete třeba už dnes!