Umíte z hlavy vysvětlit základní rozdíly mezi Evropskou radou, Radou Evropské unie a Radou Evropy?
Co to vůbec je?
Oddíl kulturního přehledu testuje Váš tzv. všeobecný rozhled (velmi nečekané), nebo také jinak znalosti z různých humanitních oborů. A s přípravou to není zrovna růžové. Tento oddíl Vám prostě musí sednout. Kulturní přehled se z podstaty věci nedá naučit, získává se. A proces získávání má spíše dlouhodobý charakter. Obrovskou výhodu budou mít maturanti z dějepisu, základů společenských věd a např. dějin kultury. Také ovšem zapálení čtenáři a zeměpisci.
S čím se setkáte?
Struktura kulturního přehledu se v každém ročníku mění. Obecně neprohloupíte, pokud si zopakujete následující okruhy:
Klasická literatura a spisovatelé – v posledních ročnících se vždy objevil úryvek z knihy, přičemž se ne vždy určoval jeho autor, ale například tvrzení neplatící o autorově životě.
Bible a řecké báje a pověsti – proč vlastně měl Abrahám zabít svého syna Izáka, když na světě bylo dohromady asi 3,5 člověka? A co se skrývá na dně Pandořiny skříňky?
Umělci (hlavně skladatelé a malíři) – velmi oblíbené je seřazování umělců do správných slohů.
Antické Řecko a Řím – punské války, peloponéská válka, řecko-perské konflikty…
Základní přehled o světových náboženstvích – představitelé, myšlenky, základní svátky…
Historie a fungování EU – umíte z hlavy vysvětlit základní rozdíly mezi Evropskou radou, Radou Evropské unie a Radou Evropy?
Historie 20. století – světové války, studená válka, rozdělení států, politické osobnosti – prostě kdy, kde, proč a jak se to stalo… A k tomu všemu navíc třeba i dobývání vesmíru.
Jak s tím naložit?
Kulturním přehledem můžete však s klidným svědomím, za předpokladu, že Vás případná neznalost nerozhodí, při psaní TSP začít. Charakter otázek je vím/nevím. Různé dedukce a logické odvozování možné jsou, ale i tak je musíte kombinovat s faktografickými znalostmi. Času Vám tedy tento oddíl moc nezabere.
V dalších článcích se zaměříme na konkrétní okruhy znalostí a ukážeme si i nějaké mnemotechnické pomůcky na zapamatování základních informací.