Kolik úsilí vás bude stát doučit se matiku po čtyřech letech na střední, kde jste jí prolezli jen tak tak? V článku zjistíte, že do TSPéček toho vlastně zas tolik nepotřebujete a není se čeho bát.
Maturitě z matiky jste se pořád ještě mohli o fous vyhnout. Pokud s tímto ďábelským předmětem válčíte, určitě jste to rádi udělali a v maturitním ročníku teď řešíte úplně jiné věci. Než odejdete na vysněné fakulty, kde můžete na matiku konečně zapomenout a studovat, co vás baví, musíte projít testy studijních předpokladů. Kvůli nim byste se měli k učebnicím matematiky ještě na chvíli vrátit.
Pokud máte v plánu v TSP veškerou numeriku raději přeskočit, zkuste to přehodnotit. Numerický oddíl není tak děsivý, jak se může zdát při prvním procházení testu. Stačí si zopakovat pár jednoduchých pravidel, které už jste možná zapomněli, protože je to ve většině případů látka ještě ze základní školy. Ve většině příkladů, možná ve všech, opravdu víc než tuto látku potřebovat nebudete. No dobře, a pak taky dostat nápad. Znalost matematických základů vás k němu ale určitě nakopne.
Zlomky
Naučte se zlomky rychle krátit, vzpomeňte si na pravidla pro sčítání a pro násobení. Jsou úplně jednoduchá, jen je potřeba si je zautomatizovat. Mrkněte i na porovnávání zlomků a snad nejtěžší, co vás může potkat, je nakládání se složeným zlomkem.
Mocniny a odmocniny
Kalkulačku u TSPček bohužel mít nemůžete, proto si zkuste zapamatovat základní hodnoty odmocnin, jako je např. √2 (což se rovná asi 1,4 a jde o oblíbený příklad zadavatelů). Zkuste si do hlavy vštípit čísla, která vám potom v testu budou připadat na první pohled povědomá a dokážete tak přijít na zapeklitosti, které tvůrci testu nachystali. Pokud budete vědět, že 64 je nejen 8 na druhou, ale i 4 na třetí, pak si na vás zadavatelé nepříjdou. K dokonalosti se naučte ještě pár vzorečků, ať víte, kdy se mocniny sčítají a odčítají a kdy se násobí nebo dělí.
Úpravy lineárních rovnic
Nepotřebujete goniometrické funkce, nemusíte si pamatovat ani vzoreček pro diskriminant. Skutečně byste si v TSP MUNI měli vystačit se znalostí úpravy lineárních rovnic. Nejvíce vám může dát zabrat řešení rovnic o více neznámých, což budete potřebovat například ve slovních úlohách. Proto si zopakujte, jak na to, natrénujte si ten nejlepší systém a překvapí vás, že najednou budete vědět, jak některé příklady řešit.
Procenta, desetinná čísla, zlomky
Tady už jste na pokročilejším levelu, neboť zlomky jste osvěžili už v rámci prvního bodu. Bude tak stačit jen propojit znalosti a uvědomit si, jakou část celku tvoří a jak se dá vyjádřit jinak. Opět stačí, když si zautomatizujete základní hodnoty a další si dokážete bez problému spočítat. Je potřeba vědět například to, že 20 % je vlastně 1/5, což můžete vyjádřit také jako 0,2. Pokud dovedete bez problémů převádět zlomky na procenta a desetinná čísla, jsou to pro vás další snadné body k dobru.
Dělitelnost
Tohle je potřeba si zapamatovat, ale nejde o nic hrozného. Stačí, když si najdete tabulku o tom, jak poznat dělitelnost čísly 1 – 10. Pokud tomu nyní chvilku věnujete, u TSP se vám tato časová investice vrátí a místo zdlouhavého dělení každého čísla si třeba jen ověříte dělitelnost posledního dvojčíslí.